Sponzorované odkazy

Co vás nejvíce zajímá

Reklama

Reklama

Malovaný sklep a sklepní labyr...

Malovaný sklep a sklepní labyrint v Šatově

 

Malovaný sklep v Šatově je opravdová rarita. Jedná se o krásný pískovcový sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera. Sklep se nachází v malé vinařské obci Šatov, nedalo Znojma a jen kousek od rakouských hranic.

Sklep se ale nehloubil kvůli vínu, víno se zde dokonce nikdy ani nevyrábělo a neuskladňovalo. Původně to byl důl na těžbu písku, a to dokonce už ze 17. století. V roce 1884 místní kovář zjistil, že by to byla zajímavá vinárna. Prostory tedy upravil, vyhloubil jednotlivé boxy a vinárnu si otevřel. Boxy pojmenoval pro dámy, pro pány, a dokonce i na šmajchlování. Soukromá vinárna sloužila až do roku 1945. Později ji provozuje místní JZD Šatov a vinárna slouží až do konce 90. let.

Malbami sklep vyzdobil umělec Maxmillian Appeltauer, který se v roce 1934 nabídl tehdejším majitelům, že jim bude krášlit vinárnu. Zalíbilo se mu to natolik, že to dělal dalších 34 let ve svém volnu a zdarma. Ve svých malbách použil různé lidové a místní motivy. V době provozování vinárny JZD došlo ke změně mnoha symbolů, aby odpovídaly tehdejší době. Dnes je možné sklep navštívit, prohlédnout si ho a ochutnat i víno od místních vinařů.

Ačkoliv je Šatov poměrně malá vinařská obec, malovaný sklep není jedinou zajímavostí. Jen o kousek dál se nachází pro změnu unikátní sklepní labyrint, který propojuje několik historických šatovských sklepů. Tento komplex rozhodně stojí za návštěvu. Kromě samotné exkurze labyrintem mohou návštěvníci absolvovat také procházku časem do archivu, který ukrývá vzorky vín od roku 1975 a umožňuje například srovnání jedné odrůdy v mnoha ročnících. Ochutnávka vín od místního vinaře je také samozřejmostí.

Více informací a tipů na vinařské cíle v regionu najdete na www.wineofczechrepublic.cz.


Publikovno: 2020-09-15
 

Počet odkazů

Celkem odkazů: 20301

Přihlášení

Nová registrace

Reklama

Užitečné

Poslední přidané

Doporučujeme

Nejčastěji navštěvované
Strom kategorií

Hezká dovolená u moře vyžaduje i dobré cestovní pojištění, které Vás podrží.

boty-plážové-zimní-trekové-grisport-outdoor-sandály-loap-obuv-do-vody

Navštivte památky České republiky.

Srovnejte nabídky na cestovních pojištění online za 2 minuty.

V našem katalogu nesmí chybět ubytovací portál MegaUbytko.cz. Najdete zde ubytování v Česku i ubytování na Slovensku. Můžete si u nás vyhledat chaty, chalupy, dřevěnice, penziony, apartmány, ubytovny, kempy i levné ubytování v soukromí. Vyberte a rezervujte si ubytování za výhodné ceny ještě dnes.
Tipy na výlety a noclehy najdete na ubytování Jižní Morava.

Počasí


Jízdní řády
Počasí Wunderground
Počasí Meteopress

Reklama

© Paseo s.r.o. 2016, Přidat odkazReklamaKontaktObecné podmínky
Ikonky států z : www.icondrawer.com