Sponzorované odkazy

Co vás nejvíce zajímá

Reklama

Reklama

Největší křížový sklep v ...

Největší křížový sklep v Příměticích

 

Znojemsko je plné historických zajímavostí a památek. Mezi ně patří i další vinařský unikát. V Příměticích na dohled Znojma se nachází největší křížový vinný sklep u nás, jehož návštěva při poznávání jihomoravských a znojemských krás se rozhodně doporučuje.

Přímětický vinný sklep patří k největším křížovým sklepům na světě. Zrají v něm špičková znojemská vína, která je zde možné i ochutnat za odborného výkladu sklepmistra. Unikátní je zdejší akustika, na jejíž adresu nešetřil chválou dokonce slavný dirigent Rafael Kubelík. Raritou je zejména takzvaný jezuitský telefon. Když potichu promluvíte do zdi, váš hlas se po klenbě donese na opačnou stranu chodby.

Křížový sklep v Příměticích si nechala postavit znojemská jezuitská kolej v letech 1740–1756 na půdorysu ve tvaru kříže. Svými rozměry sklep představuje světovou raritu. Hlavní chodba s obrovskými sudy po obou stranách je 110 metrů dlouhá a necelých deset metrů široká, rameno kříže pak měří 56 metrů, klenby jsou šest a půl metru vysoké, v kopuli ještě o jeden a půl metru vyšší. Díky těmto neuvěřitelným rozměrům sem v minulosti pohodlně vjel povoz tažený koňmi. Jedinečné je i zdejší klima, kdy stěny a stropy Křížového sklepa totiž pokrývá silná vrstva ušlechtilé sklepní plísně Rhacodium cellarae, která je tak dokonalým regulátorem vlhkosti, že není potřeba žádné klimatizační zařízení.

Více informací a tipů na vinařské cíle v regionu najdete na www.wineofczechrepublic.cz.

 

 

 


Publikovno: 2020-09-15
 

Počet odkazů

Celkem odkazů: 20301

Přihlášení

Nová registrace

Reklama

Užitečné

Poslední přidané

Doporučujeme

Nejčastěji navštěvované
Strom kategorií

Hezká dovolená u moře vyžaduje i dobré cestovní pojištění, které Vás podrží.

boty-plážové-zimní-trekové-grisport-outdoor-sandály-loap-obuv-do-vody

Navštivte památky České republiky.

Srovnejte nabídky na cestovních pojištění online za 2 minuty.

V našem katalogu nesmí chybět ubytovací portál MegaUbytko.cz. Najdete zde ubytování v Česku i ubytování na Slovensku. Můžete si u nás vyhledat chaty, chalupy, dřevěnice, penziony, apartmány, ubytovny, kempy i levné ubytování v soukromí. Vyberte a rezervujte si ubytování za výhodné ceny ještě dnes.
Tipy na výlety a noclehy najdete na ubytování Jižní Morava.

Počasí


Jízdní řády
Počasí Wunderground
Počasí Meteopress

Reklama

© Paseo s.r.o. 2016, Přidat odkazReklamaKontaktObecné podmínky
Ikonky států z : www.icondrawer.com